İstanbul
Tokat

Poliüretan Sünger Nedir ?

Poliüretan Sünger Nedir ?

Poliüretan Sünger Nedir?

Poliüretan sünger hammaddesi poliol, izosiyanat ve sudur. Bu üç madde reaksiyona girerek gözenekli poliüretan yapıyı oluştururlar. Çeşitli kimyasal reaksiyonlarla da desteklenen malzeme, boya, alev geciktirici gibi formülasyonların da ilave edilmesiyle esnek ve sağlam bir malzemeye dönüşür. İlk üç maddeye daha sonra kullanım amacına ve alanına göre ilaveler yapılır.

Bütün sünger plakalar zaman içinde kullanıma bağlı olarak sertliklerini kaybederler. Daha kaliteli olanlar daha yavaş, daha kalitesiz olanlar daha hızlı sertliklerini kaybederler. Renklerin ise poliüretan sünger plakaların kalitesi üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Poliüretan sünger plakalar rahatlık, konfor ve ekonomik avantajlarıyla her geçen gün daha fazla alanda kullanılmaya başlanıyor. Yapı inşaat sektöründe, nakliye sektöründe, mobilya sektöründe, alet ve cihaz sektöründe, tekstil sektöründe, ambalaj sektöründe, makine sektöründe, elektronik sektöründe, ayakkabı, terlik sektöründe ve daha birçok alanda poliüretan sünger plakalardan yararlanılıyor.

Poliüretan sünger plaka tesis ömrünce kalabilir. Ezilip deforme olmadığı sürece yıllarda işlevini yerine getirebilir.

Kullanım alanına ve ihtiyaca göre üretilebildiği için dayanım gücü, üretim esnasında belirlenebilir. Yoğunluğu arttıkça kalitesi ve ömrü de artar. Birim hacme düşen ağırlık olarak ifade edilen yoğunluk, en önemli poliüretan sünger plaka özellikleri arsındadır ve yüksek yoğunluklu ürünler, orijinal unsurlarını daha uzun süre muhafaza ederler. Su ve kimyasallardan etkilenmeyen plaka sünger çok farklı alanlarda başarıyla kullanılabilir.

Poliüretan esaslı malzemeler temelde yanma, tutuşma, ısı, duman, zehirli gaz gibi sorunlar doğurabilmektedir. Bunun engellemek için bu plakalara yanma dirençlerini arttıracak uygulamalar yapılır. Bunların başında da alev geciktirici maddeler ilave edilmesi gelir. Bu sayede daha sağlam ve güvenli hale gelir.